in ,

Slovačka vs Hrvatska 0:4 – Hrvatska napokon proigrala u kvalifikacijama za EURO 2020

6. rujna 2019. – Hrvatska i Slovačka sastale su se u petak navečer u Trnavi u sklopu kvalifikacija za Euro 2020. Tri tisuće hrvatskih navijača uputilo se u Slovačku kako bi bodrilo finaliste Svjetskog kupa 2018. godine.

Hrvatska nogometna reprezentacija vratila se u petak kako bi započela naredni krug kvalifikacija za Euro 2020. U naredna tri mjeseca planirano je pet utakmica, a svaka bi mogla biti presudna za mjesto Hrvatske u natjecanju idućeg ljeta. Prva u nizu odigrana je u petak u Slovačkoj, nakon čega slijedi posjet Bakuu protiv Azerbejdžana tri dana kasnije.

Hrvatska je imala priliku s Mađarskom otići na vrh skupine, iako je Slovačka imala isti plan na umu. Podsjetimo, Slovačka je otvorila kvalifikacije pobjedom protiv Mađarske i gubitkom od Walesa, ali zahvaljujući pobjedi nad Azerbejdžana od 5:1, imali su bolju gol razlika od Hrvatske.

Finalisti Svjetskog prvenstva nisu dokazali svoju pravu vrijednost tijekom ovih kvalifikacija. Hrvatska je, međutim, u petak ostala bez Ivana Rakitića i Matea Kovačića, a ozljeda leđa Tina Jedvaja stavila je hrvatsku obranu oslabljenom.

Hrvatska je u petak ušla bez dosta standardnih prvotimaca – iz sastava sa svjetskog prvenstva nastupili su samo kapetan Luka Modrić, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Perišić, Marcelo Brozović i Ante Rebić. Dalić se umjesto toga morao osloniti na Dinamovog vratara Dominika Livakovića, Karla Bartoleca i Bornu Barišića u obrani te Nikolu Vlašića i Brunu Petkovića u napadu.

Hrvatska je prvu šansu za gol ​​imala u 8. minuti kada je Modrić šutirao preko gola, a nekoliko trenutaka kasnije i Brozović je imao lijepu šansu. Livaković je na prvu priliku Slovačke dobro reagirao u 11. minuti.

Hrvatska je na teren izašla igrajući napadačku igru, a većinu prvog poluvremena provela je pritiskajući obranu Slovačke. No, najveća šansa Hrvatske dogodila se u 28. minuti: kada je na nabačaj Modrića iz kornera Vida promašio iz blizine.

Petković se poigrao sa obranom Slovačke u 30. minuti i izašao jedan-na-jedan sa golmanom, ali je Dubravka obranio njegov slab udarac. Samo četiri minute kasnije Perišić je pogodio prečku – a u 37. minuti Petković je promašio još jednu priliku iz kaznenog prostora.

Redala se je prilika za prilikom, ali Hrvatska nije uspjela zabiti, odnosno sve do 45. minute kada je mladi Nikola Vlašić zabio dalekometni gol u dalji kut za 0:1 Hrvatske na poluvremenu.

Finalisti Svjetskog prvenstva zadržali su pritisak u drugom poluvremenu, što je odmah uslijedilo novim pogotkom Ivana Perišića u 46. minuti koji je povisio vodstvo na 0:2!

Slovačka je u 51. minuti imala priliku, koju je Livaković bez problema spasio. Petković je imao još jednu priliku nekoliko minuta kasnije, ali je pogodio vratnicu. Hrvatska napadačka igra nije pokazala znakove usporavanja, do 60. minute povećvali su pritisak na obranu Slovačke.

A onda se konačno dogodilo da je Dinamova zvijezda Bruno Petković u 73. minuti koji je zavrtio 3 stopera Slovačke i postigao pogodak za 0:3!

Konačan rezultat postigao je branič Dejana Lovrena u 87. minuti.